Wprowadzenie do muzyki dla dzieci. Konserwatorium Malucha, metody zabawy muzyki

Strona główna

metodyka  twórca   w Polsce Media o nas Zabawy edukacyjne Kupno Polska

Natej stronie

Partnerzy

Kontakt

Od autora:

Miałem przez siedem lat przyjemność prowadzić zajęcia umuzykalniania w monterssoriańskim przedszkolu "Plaisir d'Enfance Paris 19" dla dzieci w wieku przedszkolnym i zerówkowym. Pozwoliło mi to na dokładne przeanalizowanie, wcześniej znanych mi metod nauczania muzyki - oczekiwanie, że uczeń osiągnie konkretne wyniki, egzaminy w konserwatorium, konkursy, oceny, wymagający solfeż … a tu nagle - coś zupełnie innego wg pedagogiki Montessori. Uwielbiając muzykę i mając od urodzenia słuch absolutny, przez lata siedziałem w szkolnych ławkach, zdawałem wszelakie egzaminy i uczestniczyłem w koncertach z niekłamaną przyjemnością. Tolerowałem system ten do lat 16, kiedy to otrzymałem najwyższą nagrodę w dziedzinie solfeżu w Konserwatorium w Vichy. A potem zacząłem komponować i postanowiłem rozwinąć skrzydła po swojemu.

Kiedy napotkałem na swej drodze "moje" montessorowskie przedszkole, język, którym przemawiała do mnie dyrektorka, filozofia i pedagogika okazały się jakże różne od moich wcześniejszych doświadczeń! Otwarcie maluchów na muzykę wpisane było w otwieranie dziecięcych dusz na wszelkie aspekty artystyczne! Nikt nie oczekiwał super wyników, nie było obowiązkowego programu, egzaminów…

Jedyne, co liczyło się dla dziecka to przyjemność pochłaniania wiedzy, a dla nauczyciela pobudzanie jego osobowości i ciekawości, udostępnienie mu świata muzyki w atmosferze spokoju i zrównoważenia. Regułami były - nie denerwować się, mówić spokojnie i powoli, powtarzać tyle, ile dziecku potrzeba, być dyspozycyjnym dla ucznia, szanować jego indywidualny rytm, działać jednocześnie na wielu polach, takich jak pisanie, rysowanie, kolorowanie, tańczenie, śpiewanie oraz zachęcać do pytania i udzielać odpowiedzi maluchom.

Dzięki pracy tej nauczyłem się hamować moje własne wymagania, opanowywać moją chęć nauczenia zbyt wielu rzeczy na raz, a także przyswoiłem sobie montessoriańskiego ducha. To wtedy już zacząłem przygotowywać całe mnóstwo dynamicznych seansów lekcyjnych, łączących malowanie, pisanie, czytanie, taniec, śpiew, i solfeż poprzez zabawę. Produkowałem również mój własny materiał pedagogiczny - karty, konspekty lekcyjne, animacje…To właśnie ten "duch", duch Montessori, dodany do mojej własnej osobowości muzycznej oraz założenie wydawnictwa, pozwoliło mi na stworzenie i opublikowanie nowej i nowoczesnej metody nauczania muzyki - "Konserwatorium Malucha". Dwa i pół roku pomysłów, przemyśleń, rysunków, tekstów, zdjęć...

Philippe Kaczmarek

Twórca

Twórcą metodyki i podręczników Konserwatorium Malucha jest francuski muzyk polskiego pochodzenia Philippe Kaczmarek. Rozpoczął on naukę gry na pianinie w wieku 3 i pół roku, następnie uczył się gry na trąbce i instrumentach perkusyjnych.

W wieku 16 lat wygrał konkurs solfeżu w Konserwatorium Vichy. Przez wiele lat pracował, jako nauczyciel muzyki w przedszkolu montessoriańskim. Obserwując uważnie dzieci z tego przedziały wiekowego odkrył, jak bardzo współczesne nauczanie muzyki nieprzystosowane jest do ich sposobu postrzegania świata i rozwoju.

Dlatego, bazując na pedagogice Marii Montessori stworzył program i podręczniki Konserwatorium Malucha. Prowadzi zajęcia muzyczne dla dzieci, jest także kompozytorem i aranżerem.

philippe kaczmarek

logo

http://www.letoutpetitconservatoire.com/

mail: letoutpetitconservatoire@noos.fr

Seria dziecięcych podręczników do umuzykalniania, oparta na zabawie.Nauka muzyki przez zabawę!

Eveil musical du tout Petit Conservatoire

Boutique Eveil Musical